Profesiyonel Masaj

Profesiyonel Masaj
Spor masajı atletlere yönelik bir vücut çalışması biçimidir. Yaralanmaları önlemeyi, atletik faaliyetler için vücudu hazır hale getirmeyi ve en iyi durumda tutmayı sağlamak ve atletleri idmanın yorgunluğu ve yaralanmalardan kurtarmaya yardımcı olmak için kullanılır. Spor masajının üç temel biçimi mevcuttur: aktivite öncesi masaj, aktivite sonrası masaj ve bakım masajı. Spor masajının her türü farklı masaj tekniklerini kullanır. Öfrelaj, avuçlar ya da baş parmaklarla uygulanabilen hafif bir vurma şeklidir. Basınç ve hız kasa ve istenilen etkiye göre değişir. Öfleraj kasa kan akışını artırır. Petrisaj, iki elin de kası tutup sıkıştırmasına dayanan iki elle yapılan bir yoğurma türüdür. Bu teknik gerilmiş kas demetlerini gevşetir. Kasa yapılan vuruşlar ve darbeler olan perküsif vuruşlar çoğunlukla küçük parmaklarla uygulanır. Kaslara biçim vermek için yapılır. Kupalama terapisi ellerin kupa şekline getirilip kaslara vurulmasını içerir. Deriyi uyarır ve kasların uyuşmasına yardım ederek büzülmelerini sağlar.

Bu sıvazlama tekniklerinin, kas liflerini birbirinden ayırmak, skar doku oluşumunu engellemek ve kas gerilimini azaltmak için yapılan derin çapraz lif friksiyonu gibi farklı varyasyonları mevcuttur. İyi bir spor masajı terapisti istenilen maksimum sonucu alabilmek için teknikleri birleştirebilir. Spor masajı seansları genellikle 30-60 dakikadır. Aktivite öncesi masaj, atlet yarışa girmeden hemen önce yapılır. Kasları uyarmak ve ısıtmak için hızlı öfrelaj, kasların kolayca hareket etmesi ve kas gerilimini azaltmak için petrisajdan oluşur. Öfrelaj genellikle rahatlatıcı vuruşlardan oluşur, ancak hızlı yapıldığında uyarıcıdır. Masaj ilerledikçe, basıncın artmasıyla birlikte masaj terapisti kasların büzülmek ve esnemek üzere uyarılması için perküsif vuruşlar ve kupalama yapar. Vücudun masaj yapılan bölümü spordan spora değişiklik gösterse de, bacak ve bel kasları bu tip masajın hedefleri durumundadır.
 
Aktivite sonrası masaj genellikle, genişleyen kan damarlarının normal duruma dönmeleri için yarış bittikten bir iki saat kadar sonra yapılır. Aktivite sonrası masaj hali hazırda gerilmiş olan kaslara zarar vermemek için hafif ve nazikçe yapılır. Amacı toksik atık ürünlerin vücuttan atılmasını hızlandırmak ve şişmeleri azaltmaktır. Çok hafif bir öfrelaj şişmeleri azaltırken hafif petrisaj ise toksinlerin atılmasına ve gergin, sert kasların rahatlamasına yardımcı olur. Aktivite sonrası masaj bacaklar gibi, vücudun belli bölümlerine kişinin kendisi tarafından da yapılabilir. Bakım masajı haftada en az bir kez atletler antrenman yaparken uygulanır. Çoğunlukla sırt ve bacaklara yapılmaktadır. Derin öfrelaj ve petrisaj düğümlenen kasları gevşetmek ve istenilen biçimi vermek için kullanılır.
ürün fotoğraf çekimi